HizmetlerimizHaberler
Flekso Baskı

Ambalaj basiminda en yaygin kullanilan baskidir. Düzgün olmayan yüzeylere de uygulanan flekso baski; karton, kraft, oluklu mukavva, bütün fleksibl ambalajlan olusturan plastik filmler ve özel bir mürekkep kullanilarak alümin yum folyo, üzerinde uygulanir. 1990'li yillarda flekso baski teknolojisinde büyük gelismeler yasandi. Bu gelismeler, daha ince fotopolimer kliselerin kullanilmasi, aniloks merdanenin gelistirilmesi, daha yüksek konsantrasyonlu gelistirilmis flekso baski mürekkepleri, daha yüksek seviyede baski elemanlari ile uyum ve çalisma devir süratinin dogru tespiti, modern ekran tekniklerinin kullanimi, standardize edilen film reprodük-siyon islemlerinin alisilarak benimsenmesi olarak özetlenebilir. Güncel teknolojiyi bünyesinde barindirmasi nedeniyle, ortaya çikan kaliteli baski ile flekso; hem rotogravür, hem de kalite ve kisa süreli isler için ofset baski ile rekabet edebilir konuma ulasti.

Aslinda flekso baski bir rölyef baski yöntemidir. Ancak metal klise yerine fleksibl lastik, fotopolimer kliseler ve aniloks merdaneler kullanilir. Flekso baskida kauçuk klise kullanildiginda flekso baski tasariminin planlanmasinda yüzey ne kadar kaba ise; net görüntü almak o kadar daha güçlestigi göz önünde bulundurulmali ve inceçizgiler ile küçük metinlerden kaçinilmalidir. Çünkü; kauçuk klise, tasiyici katman yüzeye bastirilinca bu ayrintilar kaybolur. Vulkanize edilmis lastik kliselerin üretimi oldukça komplikedir; baski formu orijinal klisesi kauçuga aktarilirken ne kadar iyi biçim alirsa alsin ve renk tonu degerleri ne kadar uygun olursa olsun bilgi kayiplari olur. Tram sekillerinin aktarilmasi sinirlidir. Bundan baska vul-kanizasyon sirasinda meydana gelen çekme, baski elemanlari ile uyusma problemi çok defa operatörün el becerisine bagli kalir.

Flekso baskida fotopolimer klise mevcut degilse, fotograflar basilmaz. Son yillarda çok ince fotopolimer kliseler sayesinde çizilen tasarimlar, kompakt renkli yüzeyler ve oldukça genis bir metin olmasi durumunda fleksografik baskiyla oldukça iyi sonuçlar aliniyor. Fotopolimer kliselerin kesim avantaji; yüksek degerde bir baski kalitesi için sundugu daha iyi kosullardir. Fotopolimer kliselerin ölçüleri, tutarli ve tam uyumludur. Fotopolimer kliseler en ince tram araliklarinin olusumu, daha aydinlik tram ton degerleri, daha ince nokta ve çizgiler, kenarlarin keskin olmasini ve filmde mevcut bilgilerde belirgin kayiplar olmamasini basarirlar. Bu beceriler, baski kliselerinin yapisi, kullanilan kauçuklarin özellikle profilleri ve fotopolimerizasyon araciligiyla düzenlenen klise üretim prensiplerine göre sonuçlandirilir.

Çesitli klise kalinliklari ve baski kliselerinin farkli mürekkeplere uyum yeteneginin ayri cinsten pazarlarin degisik taleplerini karsilar. Kisacasi, klisenin optimal sertlik ve elastikiyeti, baski klisesinin daha yüksek fotografik çözüm gücü ve dik yan köselerle iyi rölyef ayrintilari, çok daha az kalinlik saplamalar modern fotopoiimer kliselerin belirgin özellikleridir. Rölatif sertlik yani klisenin elastikiyeti baski basinci üzerin- j de önemli bir etkiye sahiptir. Klise çok yumusak ise, ince noktalar ve çizgiler j kivrilma dayanikliligini kaybederek baski yükü altinda kolayca deforme olur. Bunün sonucu ton degerleri yayilir ve hare ketli, kötü bir baski görüntüsü olusur.

Genel olarak iki tip fotopolimer klise yapisi vardir. Bunlar; tipo mürekkepleri ile baski yapan monolayer klise, alkolde çözülen baski mürekkepleri ile çalisan multi layer klisedir. Isik geçirgenligi çok iyi olan reçete ayrintilarinin hassasiyetle seçimi ve fotopolimerizasyon için gelistirilen özel maddeler, bütün fotopolimer baski kliselerine bir yüz, bir poz verme toleransi saglarlar. Film bilgileri, tam rölyef üstüne aktarilir, ton degeri kayiplari çok azdir ve flekso baskida mümkün olan tram hassasiyetlerinin sinirlari, simdiye kadar oldugu gibi artik baski klisesini çözümleme kabiliyeti ile degil; tam aksine baski islemleri ile bizzat tanimlanir. Merkezi tamburlu flekso baski makinelerinde mutad silindir yerlesimleri, temas noktasindan baslamak üzere 40- 60 mikron açiklikta düzenlenir. Bu tolerans için de baskinin görünüsü, basilan malzeme yüzeyinde belirir. Fotopolimer kliselerin ± 10 mikron toleransla yapilmasi yeterlidir. Klise materyalinin üretimi asamasinda yalnizca klisenin öngörülen kuruma ve dinlenme sürelerine uyulmasi sarttir. Tanimlanan nitelikleri ile fotopolimer kliseler, daima her tarafta istenilen daha yüksek degerde baski kalitesi için kesinlikle gerekli bir kosuldur.

Flekso baskida su ile yikanan kliseler çok yaygin olup kolay temin edilmekle birlikte kalite açisindan alkol ile yikanan kliseler tercih edilir. Mürekkebin vaktinden önce çatlamasini önlemek ozona dayanikli baski kliseleri en yeni buluslardan biridir.

Flekso baskida gelismelerden biri de aniloks merdanelerdir. Oyma islemi, lazer kullanilarak yapilan plazma halinde seramik kaplanan aniloks merdaneler için son derece uygun yeni bir teknoloji ürünü. Bu yeni tip aniloks merdanelerin ofset baskiya yakin bir kalite olusturmada çok önemli bir katkisi var.

Flekso baskida kullanilan aniloks merdanenin hücreleri mürekkep ile doldurulup fazlasi ya rakle biçaklari ya da forma merdanesi ile siyrilir. Bugüne kadar flekso baski için kullanilan kliseler oldukça yumusakti. Bu durum ise; yüksek kalite yarim ton baski gereksinimi daha az distorsiyona ugrayan ve tram dotlarinin ezilmesini önleyen ve daha iyi rezolüsyon ile sonuçlanan sert kliselerin üretilmesine yol açti. Simdi daha sert fakat daha ince fotopolimer kliseler bu gereksinimi tam olarak karsiliyor.

Flekso baskida yeterli renklendirmeyi olasi en ince mürekkep tabakasi ile gerçeklestirmek mümkündür. En ince katmani olusturacak, ince mürekkep kullanmanin flekso baskida büyük yarari vardir. Ince mürekkep daha kolay kuruyacagindan üst üste iki degisik renk basarak üçüncü bir renk elde etme islemi kolaylasir. Mürekkebin kurumasina bagli olarak baski hizi da artar. Daha ince mürekkep tabakasi ile baskida önemli bir avantaj olan gelismis renk tonu degerleri ve daha az dot kazanci saglanabilir, Böylece flekso baskida karsilasilan yüzeysel görüntü ortadan kalkar ve rotogravür baski kalitesine yakin bir baski elde edilebilir. Ince mürekkep kullanimi ve daha az dot kazanci aniloks merdanelerle saglanir. Daha düsük hacimli bir aniloks merdane kullanimi mürekkep inceliginin kontrollünü ve sonuçta daha esit dagilmis bir yüzey ve daha düzgün bir görüntü elde edilmesini gerçeklestirir. Ince mürekkep kullanildiginda baski isi daha kolay ve daha hizli gerçeklesirken baskiya hazirlanma daha kisa sürede gerçeklesir. Ayrica, ince mürekkep kullanmanin çevreye de katkisi vardir.

Kisa süreli üretimler için iddiali olan dar enli web teknolojisi, UV teknolojisi, dislisiz tahrik sistemi, böylesi bir zincir gelisme içinde bir flekso baski ünitesinde hizli bir çikisi yaratti.UV flekso baskinin felsefesi diger baski yöntemlerinden tümüyle farklidir. Bu baski yönteminde kullanilan mürekkebin akis hizi pek bir önem tasimiyor. UV kurutmali flekso gücünü, esneklik ve kalite alanindaki ilerlemesinden aliyor. Bu baski sistemi; özellikle kapak, etiket üretimine metin, resim baski için en uygun bir sistem. UV mürekkepleme sistemi flekso baskida kalitenin yükseltilmesine önemli bir dere-cede katkisi mevcut. UV mürekkepleme sistemi ile makinenin bosta bekleme süresi, temizlenme süresi kisaltilmis oluyor, daha az mürekkep kullanimi, üretim ortaminin kirliliginin azaltilmasi ve hijyeninin gelismesi söz konusu. UV flekso baski istenildigi an ara vermek mümkün, çünkü mürekkebin kurumasi gibi bir problem söz konusu degil. Mevcut olumsuzluklar UV fleksoda, teknoloji ilerledikçe olumsuzluklari atmasi bekleniyor.

Fleksibl ambalajda en yaygin kullanima sahip baski yöntemi, flekso baskidir.Flekso baski etiket basiminda da kullaniliyor.

Flekso baski mürekkepleri tipo baski mürekkeplerine göre solvent miktari fazla oldugundan çabuk kururlar.Flekso baskida da son yasanan teknik gelis meler beraberinde su bazli mürekkebin kullanimini da getirmistir. Fleksibl am balaj üretimlerinde 8 renkli su bazli mürekkep kullanilarak ideal baskilar gerçeklesiyor.Ancak bugün çevre dostu su bazli ve solventsiz mürekkep ve vernikler yüksek yogunluklu mürekkepler düsük ve solventsiz UV kurlu mürekkepler flekso baskida kullanilir.

Bu baskida tipo baski gibi "yüksek" sistemine dahildir. Flekso kaliplari ile baski yapilir. Çogunlukla ambalaj sektöründe kullanilir. Naylon veya metal cinsinden folyolara baski yapilmaktadir. Bu yüzden flekso baski ile tifdruk baski sistemini mutlaka birbirinden ayirmak gerekmektedir. Bu baski tekniginde de nokta kenari ve merkezi arasindaki koyuluk farklari tipo baskida oldugu gibidir. Hatta bu teknikte sivi boya kullanildigi için, bu fark bazi durumlarda tipodan daha belirgin görülür.

Flekso baski makineleri "ROTATIF" olup bobin halindeki plastik veya kagit üzerine baski yaparlar. Seneler önce sadece lastik kalip kullanilan bu baski tekniginde, o zamanlarda "lastik baski" terimi olarak nitelenirdi. Günümüzde sadece kaba isler için lastik kalip kullanilmaktadir. Fotopolimler kliselerle 48, hatta 54'lük tramli hassas ve çok renkli kagit ve folyo baskilari yapilmaktadir.

Kullanilan boyalar ayran kivaminda anilin cinsinden ve alkol esasina dayali incelticilerle inceltilerek kullanilir ve çok çabuk kurumasi gerekmektedir. Bu baski sistemindeki boya ünitesi oldukça basittir. Boya haznesi içinde dönen verici merdane boyayi tramli merdaneye verir tramli merdane kalip kazanina aktarir. Kalip kazani, baski kazani ile temas ederek aradan geçen kagit veya folyoya baski yapar.

Flekso baski makineleri bayagi süratli çalisirlar. Çalisma tarzi basit oldugu için, bu sistem ekonomiktir. Foto filmler kliselerin meydana getirdigi yüksek kalite sayesinde her iste olmasa bile bazi islerde tifdurklua yarisabilmektedir. Flekso baski sistemi çogunlukla ambalaj sanayiine hizmet vermektedir.

Flekso Baskı Terimleri 
Flekso Baski : Dogrudan yüksek baski sisteminin bir dalidir. Baski kalibinin yüzeyinde yüksekte kalan isli alanlardaki mürekkep almis görüntülerin basinç etkisiyle baski malzemesinin üzerine geçirilmesi esasina dayanan bir baski yöntemidir. Kalibi lastik olan baski teknigidir.Flekso baski yönteminde kullanilan baski kaliplarinin baski kaliplarinin baski yapan kisimlari yüksektedir. Baski kaliplarinin basmayan kisimlari ise derindir. Flekso baski makineleri rotatif oluf bobin kagit veya plastik folyeler üzerine baski yapar. Flekso baski sistemi çogunlukla ambalaj, etiket ve gazete baskisinda kullanilmaktadir.
Anilin boya: Tas kömürü eterinden elde edilen organik boyadir. Flekso baskida kullanilir.
Anilox merdane: Tramli merdane. Görevi hazne merdanesinden aldigi mürekkebi baski silindirine aktarmak olan anilox merdane krom veya seramikle kapli metalden yapilmis olup üzerinde lazerle oyulmus olup esit derinlikte gözenekler bulunmaktadir.
Hazne merdane: Mürekkep püskürtme merdanesi
Rakle: Mürekkep siyirma biçagi.
Polietilen: Etilen gazinin yüksek basinç ve temperatör altindaki polimerizasyondan meydana gelen termoplastik (yani isi ile yumusayip yapisabilen bir filmdir. Ambalaj ve baski sektöründe kullanilan ucuz ve transparan film.
Polivenil klorür (PVC) : Vinil asetat ve vinil klorür monomerlerinin polimerizasyondan elde edilen PVC film kokusuz, transparan, elastik, ve termoplastik bir yapiya sahiptir.
Polipropilen: Dökme PP film aynen PE gibi baz reçinenin çesitli katki maddeleri ile takviye edilmesinden sonra meydana gelir.
Selofan: Odundan elde edilen selüloz daha sonra kimyasallarla reaksiyona sokularak viskoz ve daha sonra da selülozhidrat haline getirilerek film seklinde preslenir.Bu preslenen filme selofan denir.
Poliamid film: Isi yapismadigi için genellikle PE ile lamine(birlesik) kullanilir.
Poliester: Poliester filmler (Pet)
Film: Ambalaj dalinda film lifsiz organik bir maddenin ince ve elastik bir tabakasidir.
Metalize film: Metalizasyon bir filmin düsük basinç altinda rezistans ile isitilan seramik çubuklar üzerinde olusan alüminyum buharlari ile kaplanmasidir. Bu metod kaplama, ambalaj sektörü için en ekonomik oldugundan dolayi çok kullanilir.
Alüminyum folyo: Su buhari ve gazlara karsi en iyi bariyer malzemelerden birisidir.Alüminyum folyonun kullanildigi laminasyonlar sirasinda karisikliklar daha sonra folyonun yirtilmasina neden olur.Tamamen zehirsizdir. Dünyada gida maddeleri ile direkt temas etmesine izin verilen malzemedir.
Laminasyon: Genel manada iki veya daha fazla materyalin birlestirilerek tek ve dayanikli bir malzeme haline getirilmesi islemi.
Solvent: Tiner, neft, terebentin, vernik gibi eriyiklerin (sivi akiskan) genel adi.
UVC pozu: Flekso baskida kalip pozlama için kullanilan ve dalga boyu en düsük olan isik kaynagi. UVC-pozu plaka yüzeyindeki yapiskanligi ortadan kaldirir.UVC isigi insan gözüne son derece zararli oldugundan çiplak gözle bu isiga direkt olarak bakilmamalidir.
Nyflex kaliplari: Bu plakalar oldukça yumusaktir. Oluklu mukavva baskilarinda tercihen kullanilir. Sertlikler 34-42 shore arasinda degismektedir.
Fotopolimer: Plastik klise ana maddesi.
Fotopolimer kaliplari: Polimer (plastik) malzemeden fotomekanik usullerle üretilen kaliplara fotopolimer kalip denir. Bu kaliplar genellikle bükülebilir sekilde yapilmaktadir.
Flekso baski kaliplari: Flekso baskida hazirlanma yöntemine göre ayrilan iki ana kalip türü vardir. Bunlari lastik ve kauçuk kaliplaridir.
Çinko klise: Çinko klisenin hazirlanmasi fotomekanik yedirme yöntemi ile yapilmaktadir. Bu yöntem 2 sekilde yapilmaktadir.
a- Manuel olarak hassaslastirma
b- Fabrikasyon olarak hassaslastirma
Shore: Flekso baskida kullanilan kliselerin sertlik derecesi.
Rölyef: Kabartma etkisi
Densite: Filmin yogunluk degeri. Ya da kagit üzerindeki renk yogunlugu.
Forsa: Iki kazan arasi basinç ayari.
Sap banyosu: Asit banyosu. Çinko kalibin yikanmasi için yapilir.
Emülsiyon: Kaliba dökülen hassas madde. (Isiga karsi duyarli madde)
Hidrometre: Asit ölçer.
1955 Defa Okundu
Yorumlar (Yorumlarını ekle)

© 2015 Turkuaz Ambalaj Tüm hakları saklıdır.